راهنمای مرتب سازی پروفایل پژوهشگران در اسکوپوس

راهنمای مرتب سازی پروفایل پژوهشگران در اسکوپوس

پژوهشگر محترم از آنجا که پایگاه استنادی اسکوپوس از یک سیستم اتوماتیک برای مشخص کردن اطلاعات نویسندگان در پروفایلشان استفاده می کند. و هم اینکه نویسندگان بعضا اسامی مختلفی از خود در مجلات منتشر می کنند (در نوشتن نامشان به لاتین) لذا ممکن است شما چند پروفایل برای خود داشته باشید.

ما تا جای ممکن پروفایل های مختلف شما را تشخیص داده ایم و در سامانه ی سای اکسپلور می توانید ببینید که چه Author ID هایی برایتان در اسکوپوس موجود است ممکن است اشتباه کرده باشیم و  پروفایل ها به شما مربوط نباشد و ممکن است باز هم پروفایل داشته باشید و لذا از راهنمای زیر هم برای پیدا کردن تعدد پروفایلتان استفاده کنید و هم برای اینکه مرج کنید و یک پروفایل یکسان داشته باشید تا شاخص های  شما دقیق و مطمئن باشد.

به کمک Scopus ID میتوان بین مقالات چاپ شده به وسیله افراد با نام های مشابه تمایز ایجاد کرد. علاوه بر این برای اینکه پروفایل شما به عنوان نویسنده مقاله در اسکوپوس کامل باشد باید مطمئن باشید که مقالاتی که شما نویسنده آن می باشید متعلق به Author ID یکسانی است.

“این راهنما از روی صفحه ی علم سنجی دانشگاه علوم پزشکی فسا در اینجا قرار گرفته است”

در این راهنما نحوه ادغام پروفایل و اشکال نوشتاری متعدد در Scopus ارائه می گردد:

جستجوی پروفایل نویسنده در بانک اطلاعاتی

ابتدا در بانک اطلاعاتی Scopus به آدرس www.scopus.com وارد شوید(به این بانک اطلاعاتی از طریق سایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز میتوان دسترسی داشت) ، پس از قرار گرفتن روی منوی search گزینه Author search را انتخاب نمایید.

1

در کادر اول نام خانوادگی، در کادر دوم نام به صورت کامل یا فقط حرف اول نام نویسنده و در کادر سوم وابستگی سازمانی نویسنده را درج نمایید. در این کادر تنها اشاره به نام شهر کافیست.

چنانچه نویسنده دارای ORCID باشد میتوان به جای پر کردن سایر موارد کد این کادر را وارد نمایید.

با توجه به اینکه اسامی نویسندگان در مقالات معمولا دارای چند نوع نگارش به زبان انگلیسی است، به منظور در نظر گرفتن انواع اشکال میتوان به جای حرف یا حروفی که به چند شیوه نگارش میشود از کاراکتر(*) استفاده کرد.

برای مثال نحوه نگارش اسم دکتر محمدعلی بهروز را مثال میزنیم:

Behrooz, Mohammad Ali

Behrooz, MohammadAli

Behrouz, MohammadAli

Behruz,MohamadAli

با درج نام نویسنده مانند شکل زیر کل اشکال فوق بازیابی میگردد:

2

چنانچه اشاره شد، اسامی نویسندگانی که با جستجوی فوق مطابقت داشته باشد به همراه تعداد مقالات، حوزه فعالیت و وابستگی سازمانی نمایان خواهد شد. لازم به ذکر است که اسامی با تنها یک مقاله در این بانک اطلاعاتی در نتایج جستجو ظاهر نمیشود بدین منظور در قسمت بالای صفحه نتایج گزینه   Show Profile Match With One Documentرا انتخاب نمایید تا آن مقالات نیز بازیابی گردد.

از بین پروفایل های بازیابی شده با بررسی دقیق، تیک مورد یا مواردی که با اسم نویسنده مورد نظر مطابقت دارد فعال و درانتها گزینه Request To Merge Author را انتخاب نمایید.

31

32

ویرایش پروفایل نویسنده

با انتخاب گزینه Request To Merge Authors مراحل ویرایش پروفایل نویسنده آغاز خواهد شد

مرحله اول  Start

در مرحله اول پروفایل هایی که در قسمت قبل انتخاب شدند به منظور بررسی مجدد، همراه با کد نویسنده Author ID و وابستگی سازمانی ارائه میشود.

پس از حصول اطمینان از کامل بودن اطلاعات، گزینه Start جهت ورود به مرحله بعدی را انتخاب نمایید.

5

مرحله دومSelect Preferred Name

در مرحله دوم مطابق با نام نویسنده در پروفایل های انتخاب شده فهرستی از اسامی پیشنهادی به صورت یک منوی کشویی جهت تعیین نام منتخب و صحیح نویسنده که در پروفایل اصلی قرار خواهد گرفت ارائه میگردد. بعد از انتخاب و کلیک روی Next مرحله سوم که مهم ترین مرحله از این فرایند است نمایان خواهد شد.

6

مرحله سوم دارای دو بخش میباشد:

۱٫ Review Profile

در این قسمت مقالات موجود در پروفایل/ پروفایل های مختلف نویسنده که در مرحله اول انتخاب شده بود، جهت بررسی و تایید یا حذف مواردی که به علت تشابه اسمی به پروفایل نویسنده وارد شده و یا اضافه نموده مقالاتی از نویسنده که در بانک اطلاعاتی Scopus قرارد دارد ولی در این لیست دیده نمیشود، نشان داده خواهد شد.

بنابراین پس از بررسی در صورت نیاز به انجام اصلاحات فوق، گزینه Edit documents را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه یک مرحله به نام Review documents به عنوان مرحله سوم اضافه میشود و Review Profile (بررسی نهایی پروفایل) به مرحله چهارم منتقل میشود، در غیر اینصورت با انتخاب Next میتوانید به مرحله آخر راه پیدا کنید.

7

۲٫ Review documents

در صورتی که در مرحله قبل متوجه شدید پروفایلتان نیاز به اصلاح دارد با انتخاب گزینه Edit documents وارد این مرحله میشوید. در این قسمت امکان حذف یا اضافه نمودن مقالات از طریق علامت کنار نام هر مقاله فراهم میگردد. این لیست همچنین امکان تغییر ترتیب مقالات بر اساس مواردی چون الفبایی عنوان مقاله، نویسنده اول، تاریخ انتشار و عنوان مجله را برای شما ایجاد مینماید.

 

8

 حذف مقاله:

به منظور حذف موارد نامربوط به مقالات شما در اسکوپوس، روی علامت ضربدر کلیک نمایید. این عمل منجر به غیر فعال(کم رنگ) شدن اطلاعات مربوط به مقاله در لیست می شود.در صورتی که مجددا به فعال کردن مقاله نیاز داشتید بایستی بر روی علامت سبز رنگ کلیک نمایید.

9 2a8f7

افزودن مقاله جدید:

در انتهای جدول مقالات گزینه Search for missing documents جهت جستجو و اضافه نمودن مقالات نویسنده که در لیست حاضر وجود ندارد قرار گرفته است. به منظور اضافه کردن این دسته از مقالات، مقاله مورد نظر را یا به صورت کامل یا بخشی از عنوان مقاله در Article Title تایپ و جستجو نمایید. پس از جستجو مقالاتی که مطابق با عنوان وارد شده باشد بازیابی میگردد که بایستی تیک مربوط به مقاله مورد نظر خود را فعال و کلید Add selected articles را انتخاب نمایید.

101 a87f2

102 ea909

با انتخاب این گزینه، نویسندگان مقاله جاری و وابستگی سازمانی هر یک جهت انتخاب نام نویسنده مورد نظر، نمایان خواهد شد. پس از یافتن نام نویسنده مورد نظر و انتخاب آن در انتها با کلیک بر روی Set author sequences ، مقاله را به لیست مقالات نویسنده اضافه نمایید.

 

11 e4b7d

مرحله چهارم Review Profile

چنانچه پس از رویت لیست مقالات جدید، پروفایلتان دیگر نیاز به ویرایش نداشت گزینه Next را انتخاب نمایید تا به مرحله نهایی برسید در غیر اینصورت گزینه Edit documentsرا انتخاب نمایید و با انتخاب هریک از سربرگ های ۴ مرحله ای امکان برگشت به مراحل قبلی برای شما فعال میگردد.

12 25aad

مرحله پنجم Submit changes

مرحله نهایی شامل: نام خانوادگی، نام و آدرس پست الکترونیک سازمانی (ایمیل آکادمیک) جهت ورود اطلاعات نویسنده مورد نظر میباشد. این موارد را به منظور مکاتبه و ارائه نتیجه نهایی ویرایش پروفایل خود پر نمایید.

انتخاب گزینه Submit جهت تایید کل اطلاعات وارد شده در این فرایند ضروری است.

13 dcab5

با اتمام این فرایند پیغامی مبنی بر ارسال تاییده خودکار اطلاعات به شما نشان داده خواهد شد.

 

14 86a1e

انجام ویرایش از طریق پروفایل نویسنده:

در صورتی که نویسنده دارای پروفایل های متعدد نمیباشد بلکه تنها نیاز به ویرایش پروفایل موجود خود دارد، پس از جستجوی نام نویسنده (مطابق توضیحات ابتدای راهنما) و انتخاب پروفایل مربوطه و ورود به آن، با انتخاب گزینه Request author detail corrections در این صفحه، مراحل کار به شیوه ای مشابه با حالت اول ارائه خواهد شد.

15 98280

در هر دو حالت پس از تکمیل مراحل و تایید نهایی از سوی نویسنده، درخواست از سوی تیم مربوطه در Scopus بررسی و پس از تایید، تغییرات اعمال میگردد. در این مرحله نویسنده دارای تنها یک پروفایل واحد و کامل با اطلاعاتت علم سنجی صحیح( تعداد مقالات، تعداد استنادات، تعداد مقالات استناد کننده، H- index، تعداد همکاران علمی و جداول و نمودارهای مربوطه) خواهد بود و کد نویسنده Author ID درج شده در این پروفایل به عنوان ID صحیح نویسنده، قابل ارائه در ارزیابی های مختلف می باشد.

 • دسامبر 19, 2017 در5:25 ق.ظ
  Permalink

  مممنون از تلاشتان

  پاسخ
 • ژوئن 21, 2019 در7:44 ق.ظ
  Permalink

  با سلام
  ضمن تشکر بابت سامانه دقیقی که به راه افتاده است؛
  بنده دو تا مقاله دارم که قالب نامم در هر کدام متفاوت است لذا اصولا بایستی برای هر کدام دو ID متفاوت باشد. اما برای یکی از مقالاتم با اینکه لیست می شود اصلا ID ایجاد نشده است. برای ایجاد ID برای آن چه اقدامی انجام دهم؟
  با تشکر

  پاسخ
  • فوریه 10, 2020 در9:37 ق.ظ
   Permalink

   سلام و درود بر شما ممنونم با ایمیل به ما دقیق تر توضیح بدهید با ارسال عکس و لینک

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code